Yağlı Ciltler İçin Sivilce Tedavisi

Yağlı cilt ve sivilce ikilisi pek çok insanın korkulu rüyasıdır. Ancak korkmanıza gerek yok! Doğru ürün ve yöntemlerle bu sorundan kurtulabilirsiniz. İşte yağlı cilde sahip kişiler için sivilce tedavisi…

12.12.2021
Yağlı Ciltler İçin Sivilce Tedavisi

Yağlı cilt ve üstüne bir de sivilce eklenince muhtemelen tüm hayat enerjinizi yitiriyor olabilirsiniz. Ama korkmayın. Yağlı ciltler için sivilce tedavisini bu yazımızda anlatacağız. Ayrıca yağlı cilt tamamen kötü değildir. Cildiniz kırışmaya daha az eğilimli olacaktır.

Doğru bakımla yağlı cilt ve sivilceleri tedavi edebilir, cilt tipinizi benimsemeyi öğrenebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Sivilce Tedavisi

Yüzünüzü Günde En Az İki Kez Temizleyin

Yağın birikmesini önlemenin en iyi yolu yüzünüzü düzenli olarak temizlemektir. Yüzünüzü her zaman sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkayın. İstisna yok! Yüzünüzü terledikten hemen sonra da temizlemelisiniz (örneğin egzersiz yaptıktan sonra).

Yine de aşırı temizlemeye dikkat edin. Çok fazla temizlik cildinizi tahriş edebilir.

İPUCU :

Krem bazlı bir temizleyici yerine köpüren bir temizleyici seçin. Köpüren temizleyiciler sadece yağı temizlemekle kalmaz aynı zamanda cildinizi taze ve temiz hissettirir.

Sıkılaştırıcı Kullanın

Sıkılaştırıcı krem kullanmak, yağı kontrol etmenin iyi bir yoludur. Sıkılaştırıcılar, özellikle yağlı cilt tipleri için yapılmış tonerlerdir.

Temizledikten sonra bir pamuk top veya ped kullanarak sıkılaştırıcınızı tüm yüz ve boyun bölgesine uygulayın. Fazla yağı temizlemek için ideal bir yöntemdir.

Bazı sıkılaştırıcı maddeler, sivilceleri temizlemeye yardımcı olabilecek alfa hidroksi asitler veya salisilik asit gibi bileşenler içerir.

Yağsız ve Su Bazlı Ürünler Kullanın

Zaten halihazırda yağlı bir cildiniz varsa, cildinize daha fazla yağ eklemek istemezsiniz. Yüzünüze uyguladığınız tüm ürünler, nemlendiriciler, güneş kremi ve makyaj dahil olmak üzere yağsız olmalıdır.

Ayrıca kremler veya merhemler yerine su bazlı akne tedavilerini tercih edebilirsiniz. Akne tedavisi jelleri ve solüsyonları ciltte daha hafif hissettirir.

Yüzünüzü Ovalamayın

Yağlı tenli insanlar özellikle cildi ovalamaya şartlanmış görünüyor ve bu alışkanlığı kırmak zor olabilir. Sonuçta, cildi ovmak gözenekleri derinlemesine temizlemeye, sivilceleri yok etmeye ve yağlılığı azaltmaya yardımcı olmaz mı?

Aslında cevap, hayır. Cildi aşındırıcı fırçalar, pedler veya bezlerle ovmak cildinizi daha az yağlı hale getirmez ve sivilceleri iyileştirmez. Ancak cildi tahriş eder.

Yağlı ya da değil, cildinize karşı nazik olun.

Gözeneklerinizi Tanıyın

Büyük gözenekler ve yağlı cilt birlikte hareket eder. Çoğu zaman, genişlemiş gözenekler sivilcenin kendisi kadar sinir bozucu ve üzücüdür.

Büyük gözenekleri küçültmeyi vaat eden salon ürünlerine büyük paralar harcamak yerine, sivilce tedavilerinizi kullanmaya odaklanın. Örneğin topikal retinoidler gibi bu ilaçların çoğu sivilceleri temizlerken büyük gözeneklerin daha küçük görünmesini sağlar. Böylece sivilceleri tedavi ederken gözeneklerinizin görünümünü iyileştirirsiniz.

En önemlisi ise sabırlı olun. Her güzel şey gibi, gelişmek de zaman alır. Ve yardıma ihtiyacınız olursa dermatoloğunuzu aramaktan çekinmeyin.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.