Vücutta Neden Sivilce Çıkar? Nasıl Tedavi Edilir?

Vücutta çıkan sivilceler zaman zaman oldukça rahatsız edici hal almaktadır. Peki vücutta neden sivilce çıkar? Vücutta çıkan sivilceler nasıl tedavi edilir? İşte detaylar…

23.08.2021
Vücutta Neden Sivilce Çıkar? Nasıl Tedavi Edilir?

Yüzümüzdeki sivilceler kadar vücudumuzda da sivilceler çıkabilir. Yüzünüzde sivilce varsa, göğsünüzde, boynunuzda ve sırtınızda da sivilceler olabilir. Aslında, yapılan bir araştırma insanların %60’ının vücut sivilcelerinin yanı sıra yüzdeki sivilcelerinden de şikayet ettiğini bildiriyor.

Sizlere bu yazımızda, vücuttaki sivilcelerin nedenlerinden ve bunları önleme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Vücutta Neden Sivilce Çıkar?

Vücut aknesi, göğüs ve omuzlar da dahil olmak üzere vücudun arka ve üst kısmında bulunan her türlü sivilceyi ifade eder. Bu sivilceler, genellikle yağlı ciltlerde çıkmakla birlikte yüzdeki sivilcelere benzer. Sivilce vücudunuzun herhangi bir yerinde görünebilse de (avuç içi ve ayak tabanlarındaki yağsız alanlar hariç), genellikle kıl yoğunluğunun daha fazla olduğu sırt, göğüs ve omuzlarda, saç köklerinde yoğunlaşma eğilimindedir.

Daha da kötüsü ise, vücudunuzdaki gözenekler ve kıl kökleri yüzünüzdekilerden çok daha büyüktür ve sırtınızdaki deri fazlasıyla kalındır. Bu faktörlerle birlikte, kir ve yağın sıkışması, gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce çıkmasına neden olur.

Sırt, göğüs ve omuzlarda sivilceye neden olabilecek başka faktörler de vardır. Bunlar:

 1. Şampuan ve saç kremi
  Şampuan ve saç kremi, saç derisinden durulandığında saç bakım ürünlerindeki yağlar başınızdan arkaya doğru akacak ve gözenekleri tıkayacaktır. Her ne kadar dikkat ederseniz duşa girdiğinizde saç kremi ve şampuan ile yıkama işleminizde bazı ürünleri bu bölgelere kaçırmanız olasıdır.
  Hatırlanması gereken bazı ipuçları: Şampuan ve saç kremini iyice durulayın. Durulanırken şampuandan kalan kalıntıları iyice temizlediğinizden emin olun. Ulaşılması zor yerlere (temiz) bir vücut fırçası kullanın.
 2. Dar ve terli kıyafetler
  Vücuttaki sivilcelerin en yaygın nedenlerinden biri terli ve dar giysilerdir. Yapışkan kumaşlar ciltte ter ve bakteri bırakarak tıkanmış gözeneklere ve sivilcelere neden olabilir. Cilt bakımı uzmanları şunu söylüyor: “Akne vücudu etkilediğinde, giysiler ve spor malzemeleri arasındaki sürtünmenin ek ısıyı ve ter kaynaklı tahrişi artıracağını da unutmamak önemlidir. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu: Bol giysiler seçin ve ter dolu bu kıyafetleri mümkün olduğunca hemen çıkarın.”
 3. Kirli duş aksesuarları
  Kirli duş aksesuarları, yıkandığınızda ne kadar temiz olursanız olun bu etkiyi çabucak bozabilir. Islak havlular, nemli lifler ve ıslak banyo fırçaları bakteriler için üreme alanlarıdır. En sevdiğiniz havluyu sık sık yıkamanın yanı sıra, mantar ve bakterilerin saklanma yerlerini daraltmak için kullandığınız lifi üç haftada bir değiştirmenizi ve doğal lifli bir vücut fırçası kullanmanızı öneririz.

Sırt, Omuz ve Göğüste Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

vücutta çıkan sivilce nasıl geçer
Vücutta Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Genellikle, yaşam tarzınızı değiştirerek ve evde bazı pratik yöntemleri kullanarak vücuttaki sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Omuz, sırt ve göğüslerdeki sivilcelerinizi gidermek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

 1. Egzersiz sonrası duş alın.
  Egzersiz sonrası ciltte ter ve kir birikmesine izin vermek, vücudunuzda sivilce oluşumunu büyük ölçüde artıracaktır. Egzersiz yaptıktan sonra duş almayı unutmayın. Terlediğiniz zaman terin temas ettiği bu kıyafetleri mutlaka yıkayın.
 2. Peeling
  Ciltteki kiri ve yağı temizlemek için, içeriğinde salisilik asit bulunan ve diğer bileşenleri içeren hafif bir peeling kremleri kullanın. Bu, gözenekleri tıkayabilecek ölü derileri azaltmaya yardımcı olur.
 3. Bol giysiler giyin.
  Dar giysiler vücudunuzdaki teri emer ve cildinize temas eder. Bu da cilt yüzeyindeki gözenekleri kapatır ve tahriş eder. Bunu engellemek için cildinizin nefes almasına ve teri dışarı atmasına yardımcı olmanız gerek, işte bu yüzden bol giysiler tercih edin.
 4. Çay ağacı yağını deneyin.
  Çay ağacı yağı, Avustralya’da bir ağacın yapraklarından yapılır. Avustralyalılar bunu uzun yıllardır çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için kullandılar. Bugün, bu bileşeni kullanan birçok losyon, temizleyici ve krem bulabilirsiniz. Bu yağın ciltteki bakterileri öldürerek akne (sivilce) tedavisine yardımcı olduğuna dair kanıtlar da var.
 5. Saçlarınızı sırtınızdan uzak tutun.
  Uzun saçlar sırtınızdaki cilde yağ ve kir bulaştırması akneye neden olabilir. Saçınızı düzenli olarak yıkayın ve terlediğinizde saçınızı topuz veya at kuyruğu yapın. Ayrıca saç kremi veya şampuanın sırtınıza bulaşmasına izin vermeyin. Bu ürünlerdeki bileşenler tıkanmış gözeneklere neden olabilir.
 6. Güneş kremini dikkatli seçin.
  Özellikle sırtınız çıplakken cildinizi güneşin zararlarından korumak oldukça önemlidir. Ayrıca unutmamanız gereken bir şey daha var, yağlı güneş kremi gözeneklerin tıkanmasına da neden olabilir. Yağsız ve ciltte hafif olan ürünleri tercih ettiğinizden emin olun.
 7. Sağlıklı beslenin.
  “Ne yerseniz osunuz” ifadesini hiç duydunuz mu? Sağlıksız beslenme vücudumuzu çeşitli şekillerde etkiler. Akneye yatkın bir cildiniz varsa, bunun nedeni bazı gıdalar olabilir. Araştırmalar, yüksek glisemik indekse sahip gıdaların, kan şekerinde hızlı bir artışa neden olabileceği ve akneyi daha da kötüleştirebileceği anlamına geldiğini göstermiştir. Bu yiyecekler arasında beyaz ekmek, pirinç, makarna, ve patates bulunur. Sağlıklı ve dengeli beslenme her zaman için iyidir.

DİKKAT :

Yukarıda saydığımız yöntemlere rağmen hala vücudunuzda sivilce çıkmaya devam ediyorsa uzman bir doktorla iletişime geçiniz.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.