Toksik İlişki Ne Demek? Toksik İlişkiden Nasıl Kurtuluruz?

Toksik ilişki, fark edilmesi oldukça zor bir durumdur. Ancak imkansız değildir. Bu yazımızda sizler için toksik ilişki nedir, toksik ilişkiden kurtulmak için ne yapılmalıdır sorularını cevapladık.

Toksik İlişki Ne Demek? Toksik İlişkiden Nasıl Kurtuluruz?

Toksik ilişki (zehirli ilişki) aile ilişkilerinde, partnerler arasında ve hatta işyerlerinde dahi yaşanabilir.

İnsanlar fiziksel ve duygusal olarak yakın olmak isterler. Ancak çabalarımız her zaman sonuç vermeyebilir ve gösterdiğimiz iyi niyet, başkaları tarafından kullanılabilir.

Toksik ilişkinin ne demek olduğunu anlamak için önce çevremizdeki insanları tanımalıyız. Hiç kimse mükemmel değildir. Eşimizin, sevgilimizin, arkadaşlarımızın, aile bireylerimizin ve iş arkadaşlarımızın bir sürü tuhaf huyuna, değişken ruh hallerine uyum sağlamak zorunda kalabiliriz.

Toksik ilişkiyi bitirmek akla gelen ilk çözüm gibi görünse de, aslında bitirmeden önce düzeltmeyi de deneyebilirsiniz. Ancak bunun zor ve çaba gerektiren bir süreç olduğunu bilmelisiniz.

Toksik İlişki Nedir?

toksik ilişki nedir
Toksik İlişki Nedir

Pandemi, günlük yaşantımızı olduğu kadar ilişkilerimizi de değiştirdi. Sosyal düzenimiz bozuldu. Evde çok uzun zamanlar geçirmek zorunda kaldık. Bu durum bizi eşimizle ya da partnerimizle olan uyumumuzu gözden geçirmeye itti.

Toksik ilişki, partnerin veya eşin duygusal olarak (nadiren fiziksel olarak) diğerine zarar vermesi biçiminde gelişir. Sağlıklı bir ilişki için gerekli olan karşılıklı saygı duygusu yitirilir ve ilişki toksik (zehirli) bir hal alır.

Toksik bir ilişki güvenli değildir. Böyle bir ilişkiyi sürdürmek, psikolojik sağlığımızı tehlikeye atar. Aynı zamanda toksik ilişkinin iki taraflı olduğunu bilmek gerekir. Yani eşimiz veya partnerimizin olduğu kadar, bizim sözlerimizin ve hareketlerimizin de önemli olduğunu bilmeliyiz.

Peki toksik bir ilişki nasıl düzeltilir? Ayrılmaktan başka çare yok mu? Öncelikle ilişkinizin toksik bir ilişki olup olmadığını anlamalısınız.

Toksik İlişkide Miyim?

Sağlıklı bir ilişki bile zaman zaman toksik bir hal alabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, hiç kimse mükemmel değildir. Pek azımız ilişkiler konusunda eğitim aldık. Çoğu zaman aile ve çevremizden öğrendiğimiz bilgiler veya deneme yanılma yöntemleriyle ilişkilerimizi sürdürdük.

Toksik bir ilişkide size karşı manipülatif ve uygunsuz davranışlarda bulunan partneriniz, genellikle dış dünyaya karşı iyi bir tablo çizmeye çalışır.

Toksik olan taraf, aslında ilişkiyi yönlendirmeyi ve tüm gücü elinde toplamayı amaçlar. Size karar alma şansı vermez. Toksik ilişkide partnerler arasında adeta bir güç savaşı yaşanır.

Toksik ilişkide olup olmadığınız anlamak için şunlara dikkat edin:

 1. Küçük düşürücü tavırlar
  Toksik ilişkide partneriniz sizi sürekli küçümsemeye çalışır. Sizinle dalga geçer, fikirlerinizi veya inançlarınızı önemsemez, bunların aptalca olduğunu ima eder. Sizi toplum içinde küçümsemekten çekinmez. Tepki gösterdiğinizde “şaka yapıyorum” diyerek sıyrılmaya çalışır. Ancak şaka yapmıyor. Aslında tüm gücü kendi elinde toplamayı amaçlıyor.
 2. Öfke nöbetleri
  Partneriniz sıradan bir tartışmada bile aşırı öfkeleniyor mu? Korkutarak kontrol etmek toksik bir partnerin en belirleyici davranışıdır. Çoğu zaman bu kişilerin öfkelendiklerinde ne yapacakları kestirilemez. Sizi sürekli tetikte olmaya iterler. Neden öfkelendiklerini asla anlayamazsınız.
 3. Suçluluk hissi
  Böyle bir ilişki sadece partnerler arasında değil aile bireyleri veya iş arkadaşları arasında da görülebilir. Toksik birey, onun sevmediği bir şeyi yaptığınızda suçluluk hissetmenizi sağlar. Örneğin babanız akşam yemeğe geç geldiğiniz için annenizin ne kadar üzüldüğünü söyleyerek sizi suçluluk duygusunu yaşamaya iter. Ancak bu durum sadece suçluluk hissetmenizle kalmaz. Toksik kişi, yapmasını istediğiniz şeyi yapmanız karşılığında size suçluluk duygusunu kaldıracağını vaadeder. Böylelikle tüm kontrolü eline geçirmiş olur.
  Suçluluk duygusu, toksik ebeveynlerin çocuklarını kontrol etmek için en çok kullandıkları yöntemlerden biridir.
 4. Aşırı tepkiler
  Partnerinize yaptığı bir eylem yüzünden ne kadar üzüldüğünüzü anlatmaya çalışırken bir anda kendinizi onun üzüntüsüne üzülür şekilde bulabilirsiniz. Toksik kişiler, duygularınızı yönlendirerek ilgiyi kendi üzerine çekerler. Bir anda onu bu hale getirdiğiniz için bencil olduğunuzu düşünmeye başlarsınız. Ona neden kızdığınızı bile unutursunuz.
 5. Sorumluluk almaktan çekinme
  Toksik ilişkiler her zaman taraflardan birinin tüm gücü kontrol etmeye çalışması şeklinde gelişmez. Toksik kişi bazen de hiç sorumluluk almak istemez. Tüm kararları sizin vermenizi bekleyerek sonuçlarından da sizi sorumlu tutmayı hedefler.
 6. Aşırı sahiplenme
  Bu, toksik bir ilişkinin en sinsi belirtilerinden birisidir. İlişkinin başlangıcında partnerinizin kıskanç tavırları hoşunuza gitse de, nerede duracaklarını bilemediklerinde ilişki içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Partnerinizle sınırlar üzerine konuşmalısınız.

DİKKAT :

Fiziksel şiddet içeren her ilişki son derece zararlıdır. Fiziksel şiddetin hiçbir mazereti olamaz. Böyle bir ilişkiniz varsa hemen yardım alın.

Toksik İlişkiden Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyım?

Toksik ilişkiden kurtulmak çok zordur. Şunu bilin ki, partnerinizi asla değiştiremezsiniz. Onun yerine kendinizi değiştirmeye odaklanmalısınız. Siz partnerinize olan tavırlarınızı değiştirdiğinizde, sınırlarınızı net çizdiğinizde, onun da tavırlarının değişmeye başladığını göreceksiniz.

Toksik davranışla sakin ve kararlı bir şekilde yüzleşin. Partnerinize hangi davranışlarının kabul edilmez olduğunu net bir şekilde iletin. Unutmayın, sakin ve kararlı olmalısınız.

Ayrılmaya hazırlanabilmelisiniz. Fiziksel şiddete kesinlikle tahammül göstermemelisiniz.

DEĞERLENDİRME :

Toksik bir ilişkiyi fark etmek oldukça zordur. İlişkiyi düzeltmek ise daha da zor.

Unutmayın, fiziksel şiddet hiçbir surette mazur görülemez. Böyle bir ilişkiniz varsa mutlaka yardım almalısınız.

Peki sizin toksik ilişkiden kurtulmak isteyenlere bir öneriniz var mı? Yorum yaparak düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.