Sivilceyi Önlemek İçin 5 Harika İpucu!

Sivilce veya akne, dış görünümümüzde oldukça sinir bozucu durumlara sebebiyet vermektedir. Peki sivilceyi çıkmadan önlemek mümkün mü? İşte sivilceyi önlemek için 5 harika ipucu!

12.12.2021
Sivilceyi Önlemek İçin 5 Harika İpucu!

Sivilce Nasıl Önlenir?

Yüzünüzü temiz tutun

Sivilceniz olsun ya da olmasın, cilt yüzeyindeki kirleri, ölü deri hücrelerini ve fazla yağı temizlemek için yüzünüzü günlük olarak yıkamanız önemlidir. Yüzünüzü yıkarken sıcak değil, ılık su ve hafif bir yüz temizleyici kullanın. Sert bir sabun kullanmak (deodorant vücut sabunu gibi) iltihaplı cilde zarar verebilir ve daha fazla tahrişe neden olabilir.

Cildinizi bir bez, peeling eldiveni veya lif kabağı (kaba dokulu sünger) ile sert bir şekilde ovmaktan kaçının. Temiz ellerinizle veya çok yumuşak bir bezle nazikçe yıkayın. Daima iyice durulayın ve ardından yüzünüzü temiz bir havluyla kurulayın. (Kirli havlular bakteri yaydığından, havluyu çamaşır sepetine atın.)

Nemlendirin

Birçok topikal akne ürünü, cildi kurutan bileşenler içerir. Bu nedenle her zaman kuruluğu ve cilt soyulmasını en aza indiren bir nemlendirici kullanın. Jel bazlı bir nemlendirici genellikle yağlı ciltte çıkan sivilceler için iyi sonuçlar verir. Kuru cildiniz varsa, nemlendirici bir krem ​​veya losyon deneyin. Karma ciltler iki ürüne de ihtiyaç duyabilir (kuru kısım için krem ​​veya losyon; yağlı kısım için bir jel). Nemlendirici kullanmadan önce cildinizi daima suyla temizleyin.

Reçetesiz satılan bir sivilce ürünü deneyin

Topikal (cilde uygulananlar) akne ürünleri, kurutma etkisi olan bir antibakteriyel madde olan benzoil peroksit veya cildi soyup bakterilerden kurtaran bir madde olan salisilik asit gibi bileşenler içerebilir. İlk başta küçük bir miktarla başlayın. Ardından, elde ettiğiniz sonuçlara göre arttırıp azaltın. Hassas cildiniz varsa bu merhemleri dikkatli kullanın. Benzoil peroksit ciltte kızarıklığa ve pullanmaya neden olabilir. Ayrıca kıyafetlerinizi, havlunuzu ve saçınızı ağartabilir.

Aşırı makyajdan kaçının

Makyaj yapıyorsanız, mutlaka günün sonunda yüzünüzü yıkayın. Mümkünse, boya ve kimyasal madde içermeyen yağsız kozmetik ürünleri seçin. Su bazlı kozmetikler mevcuttur. Satın almadan önce ürün etiketindeki içerik listesini okuyun.

Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun

Yüzünüze dokunmaktan veya yanağınıza veya çenenize ellerinize dayamaktan kaçının. Sadece bakteri yaymakla kalmaz, aynı zamanda zaten iltihaplı yüz derisini de tahriş edebilirsiniz. Enfeksiyona ve yara izine neden olabileceğinden sivilceleri asla patlatmayın.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.