Rahim Ağzı Yarası Nedir? Servisit Neden Olur?

Rahim ağzı yaraları kadınların korkulu rüyalarından bir tanesidir. Genellikle kanser endişesi yaratır. Peki rahim ağzı neresidir ve yara nerede olur? Belirtileri ve tedavisi nelerdir?

20.12.2021
Rahim Ağzı Yarası Nedir? Servisit Neden Olur?

Rahim Ağzı Yarası Nedir?

Rahim ağzı yarası (servisit), rahim içi dokusunun vajina tarafına doğru rahim ağzını kaplayacak şekilde dönme durumudur. Servisit gözle görülebilen bir yara değildir. Çünkü rahim dışarıdan görünmez. Dolayısıyla rahim ağzı sadece, genital bölgeden içeri sokulan aletler vasıtasıyla yapılan muayene sonucu görülebilir.

Rahim ağzı, vajina girişinden yaklaşık 6-8 cm uzaklıkta, rahmin giriş kısmında yer alır. Burada bazen bakteriler veya viral enfeksiyonlar sonucu yaralar olmaktadır. Smear testiyle rahimde yara olup olmadığı belirlenebilir. Patoloji sonucuna göre lezyonların iyi huylu olup olmadığı anlaşılmaktadır. Yara iyi huylu ise her zaman tedavi gerektirmeyebilir. Ancak kötü huylu ise mutlaka tedavi edilmelidir.

Rahim Ağzı Yarası Neden Olur?

Rahim ağzı yarasının en büyük sebebi, tekrarlayan ve tedavi edilmemiş akıntılardır. Bu akıntıları hormonların yükselip alçalması döneminde oluşan akıntılarla karıştırmamak gerekir. Bunlar kokusuz, genellikle şeffaf renkli, hastalık olmayan akıntılardır. Bu tamamen normaldir. Ancak akıntıda koku, kaşıntı, yeşil veya kahverengi lekelenme varsa bu rahim ağzı yarası belirtisidir. Tedavi edilmesi gerekir. İleri aşamalarda ağrı yapabilir.

HPV virüsünün neden olduğu bağışıklık eksikliği sonucu mantar vs mikropların ortaya çıkması nedeniyle rahim ağzı yarası oluşabilir.

Rahim ağzı yaraları, rahim ağzı kanserinin başlangıcı olabilir. Mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

Rahim Ağzı Yarası Kendiliğinden Geçer Mi?

Vücudumuzdaki bağışıklık sistemi rahim ağzı yarasıyla savaşır. Vajina bölgesinde bulunan yararlı bakteriler bu tür yaralarla başa çıkabilir. Ancak yine de tam tedavi olmaz. Siz geçtiğini sandığınızda ileride tekrar nüksedebilir. Tedavi olmadığınız sürece bir süre geçmiş gibi görünse de aslında tam olarak iyileşmez.

Rahim Ağzı Yarası Tedavisi

Rahim ağzı tedavi yöntemleri: Lazerle rahim ağzı tedavisi, koterle yakma ve kriyoterapi ile dondurma şeklinde üçe ayrılır. İşlem ortalama 5-10 dakika arası sürer. Genellikle lokal anesteziyle yapılır. Herhangi bir acı hissedilmez.

Rahim ağzı yaraları, tekrarlanabilen yaralardır. Tedavi olduktan belirli bir süre sonra tekrar nüksedebilir. Çünkü insan vücudu enfeksiyon kapmaya her zaman açıktır. Rahim bölgesi de kapalı olmadığı için rahim ağzı yarası tekrarlanabilir.

Rahim ağzı yarası tedavisinden sonra yaklaşık 1 ay cinsel aktivitede bulunmamanız önerilir. Zaten bu dönemde akıntıda bir artış olacaktır ancak zamanla bu durum ortadan kalkacaktır.

Rahim ağzı yarasını önlemek için yapılması gerekenler ise:

  • Tek eşlilik
  • İlişki sırasında prezervatif kullanılması

UYARI: Bu yazıda anlatılanlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir şekilde doktor tavsiyesinin yerine geçmez. Doğru bilgi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.