Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz, adetin durması anlamına gelmektedir. Belli bir yaştan sonra kadınların doğurganlığı biter. Bu tamamen doğal bir süreçtir. Menopoz belirtilerini bilmek, menopozla baş etmenin en önemli adımıdır.

18.12.2021
Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz Nedir?

Menopoz, kadınlarda yumurtalık aktivitesinin yitirilmesi sonucunda menstrüasyonun kalıcı olarak sonlanmasıdır. Menopoz sözcüğü Yunanca men (ay) ve pausis (sonlanma) sözcüklerinden gelmektedir. Adetin durması anlamına gelir. Menopoz, aslında geriye dönük olarak tanımlanan bir kavramı vurgular. Eğer bu dönemdeki kadın 1 yıl süreyle adet görmemişse, gördüğü son adete menopoz denilir. Bu kadınlar için “menopoza girmiş” söylemi kullanılır. Menopozdan sonra kadınlarda yumurtlama biter. Buna bağlı olarak östrojen seviyesi azalır ve adet periyodu durur.

Menopoz bir hastalık değil, fizyolojik bir durumdur.

Menopoza girme yaşı ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de genellikle doğurganlık yeteneğinin kaybedildiği 45-51 yaş arası dönemdir. Ülkemizdeki menopoz yaşı ise ortalama 47 olarak bildirilmiştir. Kadınların yaşam süresi uzadıkça, yaşamlarının menopozda geçen bölümü de uzamaya başlamıştır. Dolayısıyla bir kadının hayatının üçte birlik dönemi menopozda geçer.

Menopoz belirtileri ise erken, orta ve geç belirtiler olarak 3 sınıfa ayrılabilir. Ayrıca menopoz döneminde kadınlar psikolojik, fizyolojik ve cinsel konularda bazı olağandışı durumlar yaşayabilirler. Ancak unutmayın, menopoz bir hastalık değildir.

Menopoz Dönemleri

Menopoz; premenopoz, perimenopoz ve postmenopoz olarak üç döneme ayrılır.

Premenopoz

Yumurtalıklarda yetmezlik başladıktan sonra menopoza kadar olan süreye premenopoz denir. Genelde 40’lı yaşlarda başlar ve yaklaşık 8 yıl kadar sürer.

Bu dönemde yumurtaların sayısının azalmasından dolayı genel bir östrojen eksikliği, buna bağlı yumurtlama bozuklukları, adet düzensizlikleri, hafif ateş basmaları ve çocuk sahibi olmakta güçlükler görülmektedir. Bunlar ilk menopoz belirtileridir.

Premenopoz Belirtileri

 • Ateş basması
 • Gece terlemeleri
 • Baş ağrıları
 • Uykusuzluk
 • Huzursuzluk
 • Hafıza kaybı
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Duygu-durum değişiklikleri
 • Yüzde kızarma
 • Cinsel istekte azalma

Perimenopoz

Perimenopoz; premenopozun bir bölümünü, menopozu ve menopozdan sonraki ilk bir yılı kapsamaktadır. Menopoz öncesinde, yaklaşan menopoza ilişkin klinik, biyolojik ve endokrinolojik herhangi bir belirtinin başlamasından itibaren son menstrual periyodu izleyen bir yıllık süreyi içerisine alan dönemdir. Perimenopoz bazı kadınlarda uzun, bazı kadınlarda kısa süreli yaşanabilir.

Bu evreye geçildikten sonra östrojen çok düşük seviyelere inmektedir. Ateş basması ve terleme en sık görülen belirtiler arasındadır. Bunu uykusuzluk, gerginlik ve depresyon hali izler.

Ateş basması, menopozda en sık görülen belirtilerden birisidir.

Perimenopoz Belirtileri

 • Premenopoz belirtileri devam eder
 • Endişe
 • Bitkinlik
 • Ağlama atakları
 • Libido azalması

Postmenopoz

Postmenopoz, menopozu izleyen 6–8 yıllık dönemi kapsamaktadır. Menopoz sonrasında doğurganlık biter. Ovarial hormonların azalmasına bağlı olarak vajinal atrofi ve osteoporoz gibi belirtiler yaşanır. Bu dönemin en büyük riskleri; kalp damar hastalıkları, kemik erimesi ve alzheimer hastalığıdır.

Menopoz sonrası dönemde en büyük risk kalp damar hastalıklarıdır. 55-59 yaş grubundaki kadınlarda koroner kalp hastalığı görülme oranı, 30-34 yaşa oranla 50 kat daha fazladır.

Postmenopoz Belirtileri

 • Kıllanma
 • Ciltte buruşma ve sarkma
 • İdrar kaçırma
 • Vajinal kuruluk

Menopoz Tedavi Edilebilir Mi?

Menopoz kadınlarda doğal bir süreçtir ve her kadın bunu yaşamaktadır. Menopozda olmak “hasta olmak” demek değildir. Menopozdaki sorunların en büyük sebebi östrojen eksikliğidir. Dolayısıyla östrojen hormonunu arttırmanın menopozun etkilerini azalttığı bilinmektedir. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalarda, östrojen tedavisinin 5 yıldan fazla uygulanmasının meme kanseri ve beyin kanaması riskini arttırdığı görülmüştür.

Östrojen tedavisi dışında farklı ilaçlar da bulunmaktadır. Kendi şikayetlerinize bağlı olarak hekiminizden bu konuda destek isteyebilirsiniz.

Yine menopozun semptomlarını azaltmaya yönelik; kalsiyum alımı, bol egzersiz yapmak, kolesterol yapmayan protein içeren besinler tüketmek ve stresten uzak durmak gerekmektedir.

Tekrar belirtmek isteriz ki menopoz bir hastalık değildir. Menopoz sonrası dönemde çocuklarınız varsa onları yetiştirmiş olmanın ve kariyerinizi tamamlamış olmanın getirdiği güzellikleri yaşayabilmelisiniz. Stresten uzak mutlu bir hayat sürmeli, menopozun çok doğal bir süreç olduğunun bilincinde olmalısınız.

Menopoz Döneminde Cinsellik

Menopoz döneminde kadınlar çoğunlukla kendilerini çekici bulmazlar. Zevk alma duyguları azalır ve kendilerine dokunulmasından hoşlanmazlar. Östrojen eksikliği, dokunuşun hissettirdiği hoş duyguların azalmasına neden olur. Ayrıca derideki kuruluklar ve sarkmalar, dokunuşlardan kaçınmaya yol açar.

Menopoz döneminde cinsel yaşamın bozulmasında en büyük etkenlerden biri vajinal kuruluktur. Vajinanın kuruması, penisi kavrama özelliğini azaltır. Esnekliği kaybolur. Ayrıca idrar kaçırma korkusu menopoz dönemindeki kadınların cinsellikten kaçınmasına neden olur.

Bu dönemde cinsel birliktelik zor, yorucu ve ağrılı olabilir. Cinsel ilişkinin ağrılı olmasının sebepleri ıslaklığın azalması, idrar yolları iltihapları gibi fiziksel sorunlar olabileceği gibi; kaygı, depresyon, korku gibi psikolojik sorunlar da olabilir.

UYARI: Bu yazıda anlatılanlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir şekilde doktor tavsiyesinin yerine geçmez. Doğru bilgi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.