Lazer Epilasyon Mu İğneli Epilasyon Mu? Hangisi Daha İyi?

Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon arasında kaldığınızda hangisini seçeceğinize nasıl karar vereceksiniz? Her iki epilasyon yönteminin de avantajlarını ve risklerini bilmelisiniz.

30.08.2021
Lazer Epilasyon Mu İğneli Epilasyon Mu? Hangisi Daha İyi?

Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon, uzun vadeli iki popüler epilasyon yöntemidir. Her ikisi de cilt yüzeyinin altında bulunan kıl köklerini hedefler. Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin verilerine göre, lazer epilasyon 2013’ten bu yana yaklaşık %30’luk bir artışla yükselişte. İğneli (elektroliz) epilasyon da giderek daha popüler hale gelse de, lazer tedavisi kadar yaygın değildir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon, yüksek sıcaklıktaki lazerler aracılığıyla hafif radyasyon kullanılarak yapılır. Amaç, kıl büyümesini önemli ölçüde yavaşlatacak kadar kıl köklerini yok etmektir. Etkisi tıraş gibi evde uygulanan epilasyon yöntemlerine göre daha uzun sürse de, lazer tedavisi kalıcı bir etki yaratmaz. Uzun süreli epilasyon için birden fazla seans gerekecek.

Lazer Epilasyonunun Avantajları Neler?

Lazer epilasyon, gözler hariç yüzün ve vücudun hemen her bölgesine uygulanabilir. Vücudun her bölgesindeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih edilir. Bu, programı çok yönlü hale getirir. Her seanstan sonra normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Yeni kıllar tekrar uzasa dahi, eskisinden daha ince ve daha açık renkli olduğunu fark edeceksiniz. Bu, tekrar büyüdüğünde eskisi kadar kılların görünmeyeceği anlamına geliyor.

Açık ten rengine ve koyu saç rengine sahipseniz, lazer epilasyon en iyi sonucu verecektir.

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri

Lazer epilasyonun yan etkileri şunları içerebilir:

  • Kabarcıklar,
  • Tahriş,
  • İltihaplanma,
  • Pigmentasyon değişiklikleri (genellikle koyu ciltte hafif lekeler),
  • Şişme,
  • Kızarıklık,

Küçük yan etkiler genellikle yapılacak uygulamadan sonra saatler içinde ortadan kaybolur. Yara izleri ve cilt dokusundaki değişiklikler nadir görülen yan etkilerdir. Kurul onaylı bir dermatologdan tedavi almanızı sağlayarak yan etki ve kalıcı cilt hasarı riskini en aza indirebilirsiniz.

DİKKAT :

Lazer epilasyonu evde denemeniz önerilmez.

İğneli (Elektroliz) Epilasyon Nasıl Yapılır?

İğneli (elektroliz) epilasyon, dermatologlar tarafından gerçekleştirilen bir başka epilasyon tekniğidir. Ayrıca kılın büyümesine engel olabilir. Bu işlemin çalışma prensibi epilasyon cihazını deriye sokmaktır. Yeni kıl büyümesini durdurmak için saç köklerinde kısa dalga radyo frekanslarını kullanır.

Bu, büyümeyi önlemek için kıl köklerine zarar verir ve mevcut kılların dökülmesine neden olabilir. Bununla birlikte, en iyi sonuçları almak için yine de birden fazla seansa ihtiyacınız var. Lazer epilasyonun aksine iğneli (elektroliz) epilasyon, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından desteklenen güvenilir bir yöntemdir.

İğneli (elektroliz) epilasyon çok yönlüdür. Tüm cilt ve kıl tipleri için yeni kıl büyümesini engellemeye yardımcı olabilir. İğneli (elektroliz) epilasyon, kaşlar dahil vücudun herhangi bir yerinde de kullanılabilir.

İğneli (Elektroliz) Epilasyonun Yan Etkileri

İğneli epilasyonun yan etkileri nadir görülür. Ancak bir gün içinde kaybolma eğilimindedirler. En sık görülen yan etki ise cilt tahrişinden kaynaklanan hafif kızarıklıktır ve buna ağrı ve şişlik de eklenebilir.

Olası ciddi yan etkiler ise, seans sırasında kullanılan sterilize edilmemiş iğnelerin enfeksiyon ve yara izleri oluşturabilir. Uzman bir dermatolog ile bu sürece girmek riskleri en aza indirebilir.

Kıl köklerinin tahrip olması nedeniyle bakım sonrası ve sonraki seanslarda iğneli (elektroliz) epilasyon sonuçları kalıcı olarak görülebilir. Teorik olarak, kıl köklerinin hasar görmesi, yeni kılların çıkamayacağı anlamına gelir. Bu sonuçlar tek seansta elde edilmez. Bu, özellikle sırt gibi geniş bir alanda veya kasık bölgesi gibi daha kalın kılların büyüme alanlarında gerçekleştirilecekse geçerlidir.

Hangisi Daha İyi?

Tıraşla karşılaştırıldığında, lazer tedavisi ve iğneli (elektroliz) epilasyon daha uzun süreli sonuçlar verir. Ancak iğneli (elektroliz) daha iyi gibi görünüyor. Sonuç iğneli epilasyonda daha kalıcıdır. İğneli (elektroliz) epilasyon ayrıca daha az risk ve yan etkiye sahip ve lazer epilasyon için gerekli bakım tedavilerine ihtiyacınız yoktur.

Dezavantajı ise iğneli (elektroliz) epilasyonun daha fazla seansa gerektirmesidir. Lazer epilasyon gibi tek seferde geniş bir alanı kapatamazsınız. Seçiminiz, kısa süreli epilasyonu ne kadar hızlı elde etmek istediğinize bağlı olabilir.

Ayrıca, önce bir epilasyon yöntemini seçip daha sonra başka bir yönteme geçmek ise iyi bir fikir değildir. Örneğin lazer epilasyon sonrası iğneli (elektroliz) epilasyon, ilk yapılan işlemin etkisini önleyecektir. Bunun için iyi düşünüp taşınmalı ve dermatoloğunuzla en iyi seçeneği konuşmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.