Ketojenik Diyette En Sık Yapılan Hatalar

Ketojenik diyet, doğru uygulandığında en hızlı zayıflatan diyet programlarından birisidir. Ancak disiplin gerektirir. Ketojenik diyet uygulayıp yine de zayıflayamıyorsanız muhtemelen bu hatalardan birini yapıyorsunuz.

24.12.2021
Ketojenik Diyette En Sık Yapılan Hatalar

1. Yeterli gıda almamak

Çocukluğumuzdan, hatta bebekliğimizden bilinçaltımızda kalan bazı yerleşik bilgiler vardır. Mesela yağ yediğimizde şişmanlayacağımız zannediyoruz. Bu yüzden yağlı beslenmek mantıklı gelmiyor. Bilimsel makale dahi okusanız, bu önyargıdan kurtulamayabilirsiniz. Ama bilmelisiniz ki, aç kalarak ketojenik beslenme olmaz! Ketojenik diyet, kalori rejimi değildir. Vücudunuzu doyurmanız, hücrelerinizi beslemeniz gerekiyor.

2. Yeterli su içmemek

Aslında bu bütün diyetler için geçerlidir. Vücudunuzu suyla beslemedikçe organlarınızın çalışması zorlaşacaktır. Karaciğerden pankreasa, bağırsak sisteminden sinir sistemine… Su her şey için gereklidir. Ama tabi ki abartmamak şartıyla! Çünkü ne kadar su içerseniz o kadar fazla idrara çıkarsınız; ne kadar çok idrara çıkarsanız o kadar çok mineral kaybedersiniz. Vücudunuza gerekli olan minerallerden tuz, potasyum, magnezyum gibi minerallerden mahrum kalmamanız lazım.

3. Elektrolit eksikliği

Düşük karbonhidratlı beslendiğiniz zaman vücudunuzda elektrolit kaybı meydana gelir. Elektrolitler vücuttaki su miktarını dengede tutmaya ve besinlerin hücrelere girip çıkmasına yardımcı olur. Elektrolit eksikliği durumunda bunları takviye olarak dışardan almanız gerekir.

4. Çok fazla karbonhidrat almak

Ketojenik diyette zaten amaç karbonhidrat alımını azaltmaktır. Karbonhidrat limitiniz günde 20 gram olmalı. “Ama tatlı patatesin ne zararı olabilir?” demeyin, en azından vücudunuz ketojenik beslenmeye adapte olana kadar yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durun. Karbonhidratları mümkün olduğunca ıspanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerden almaya çalışın.

5. Fazla protein almak

Ketojenik beslenmede düşülen hatalardan birisi de çok fazla protein almak gerektiğini düşünmektir. “Yüksek yağ, yüksek protein, az karbonhidrat” şeklinde yanlış bir görüş mevcut. Bu yanlıştır. Ketojenik beslenmede sıralama; yüksek yağ, uygun ölçüde protein, çok az karbonhidrat şeklindedir. Dolayısıyla proteini abartırsanız ketojenik beslenmede kilo kaybetmenizi engelleyebilir.

Günlük protein alımınızı kg x 1 gram şeklinde belirleyebilirsiniz. Örneğin 75 kiloysanız, 75 x 1 = 75 gram protein alın.

6. Fazla stres

Ne kadar stresliyseniz, kilo vermeniz ve ketojenik beslenmeye adapte olmanız o kadar zorlaşır. Ketojenik beslenmede zaten beslenme düzeniniz tamamen değişeceği için, bu durum vücut üzerinde stres yaratabiliyor. Ama bunun dışında günlük hayatta yaşadığınız stresleri minimumda tutmaya çalışın.

7. Yetersiz uyku

Ağzımıza koyduğumuz her lokmaya dikkat ediyoruz, spor yapmaya özen gösteriyoruz, kaliteli gıda tüketiyoruz; ama söz konusu uykuya gelince yeterli özeni göstermiyoruz. Halbuki sağlıklı bir uyku düzeninin hayat kalitemiz üzerinde çok büyük bir etkisi vardır. Metabolizmamız üzerinde ciddi etkileri vardır.

  • Uyumadan 1 saat önce telefonla ya da bilgisayarla, kısacası elektronik aletlerle uğraşmayı bırakın.
  • Serin ve sessiz bir ortamda uyumaya çalışın.

8. Bağırsak hareketleri

Gün içerisinde tuvalete rahatlıkla çıkabilmek çok önemlidir. Aksi takdirde vücuda büyük bir stres yüklenir. Eğer sindirim sisteminizde sorun yaşarsanız lifli gıdalar tüketmeye çalışın.

9. Fazla spor yapmak

Ketojenik beslenme, uygun miktarda sporla en ideal sonucu verir. Hareketsiz kalmayın; ama aşırı spor da yapmayın. Çünkü spor vücuda stres yükler. Unutmayın, ketojenik diyete vücudun adapte olabilmesi için stresten uzak durmalısınız.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.