Karbonhidrat Nedir? Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

Karbonhidratlar sağlıklı bir vücut için oldukça önemlidir. Peki karbonhidrat içeren besinler nelerdir? Karbonhidrat kilo aldırır mı? Detaylar rehberimizde…

23.08.2021
Karbonhidrat Nedir? Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

Hepimiz karbonhidratların faydalarını biliriz, ama kararında tüketmeye dikkat etmemiz gerek. Karbonhidrat ağırlıklı yapılacak bir diyet, kan şekerinin yükselmesine ve kilo alımına neden olabilir. Fakat beslenme ihtiyaçlarını karşılamak ve aynı zamanda formumuzu korumak için sağlıklı karbonhidratlar tüketmemiz önemlidir.

Karbonhidrat Nedir?

Karbonhidratlar vücudumuzun en önemli enerji kaynağıdır. Beynimiz, kalp kaslarımız, böbreklerimiz, ve merkezi sinir sisteminiz için enerji sağlamaya yardımcı olurlar. Örnek verecek olursak; lif, sindirim sistemimize yardımcı olup, aynı zamanda tok hissetmemize ve kan kolesterol seviyelerini kontrol altına alan bir karbonhidrattır.

Karbonhidratın olmadığı bir diyet, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, dikkatsizlik, mide bulantısı, kabızlık, ağız kokusu, vitamin ve mineral eksikliklerine neden olabilir.

Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

karbonhidrat içeren besinler
Karbonhidrat İçeren Besinler

Karbonhidrat, protein ve yağ gibi, vücudumuzun her gün ihtiyaç duyduğu üç makro besinden biridir. Üç ana karborhidrat türü mevcuttur. Bunlar; lif, şeker ve nişasta. Nişasta genellikle karmaşık karbonhidrat olarak adlandırılır. Baklagiller, tahıllar ve nişastalı sebzelerde (mısır ve patates gibi) bulunurlar. Şeker, basit karbonhidrat olarak adlandırılır. Sebzeler, meyveler, süt ve balın tamamı ise doğal şekerlerden oluşur. Yapay şekerler ise işlenmiş gıdalarda, şekerli içeceklerde, şekerlemelerde ve şuruplarda bulunur.

Sağlıklı Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?

Karbonhidratlardan en iyi şekilde yararlanmak için, sağlıklı karbonhidratları seçmelisiniz. Tüketeceğiniz karbonhidratların en az yarısını tam tahıllardan seçmenizi öneriyoruz. Tam tahılların sağlamış olduğu lif, az miktarda yemek yeseniz dahi kendinizi tok hissetmenize yardımcı olabilir.

İşte sağlıklı karbonhidratların bulunduğu besinler:

  • Kinoa, horozibiği otu, arpa, kahverengi pirinç, yulaf ezmesi, kepekli makarna ve kepekli kahvaltılık gevrekler.
  • Meyveler: çilek, narenciye, kavun , elma, armut, muz ve kivi.
  • Nişastalı sebzeler: patates, mısır, bezelye ve havuç.
  • Baklagiller: mercimek, siyah fasulye, barbunya, nohut ve soya.
  • Süt ürünleri: yoğurt, yağsız süt.

Düşük miktarda karbonhidrat bulunan besinler:

  • Yeşil yapraklı sebzeler: ıspanak, lahana, kuşkonmaz, domates, brokoli, karnabahar, yeşil fasulye, salatalık, dolmalık biber, kabak ve mantar.
  • Kuruyemiş ve tohumlar: kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, badem, kaju fıstığı, ceviz, yer fıstığı.

Karbonhidrat Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Yeterince karbonhidrat almadığınızda sinir sistemi bozuklukları, depresyon, unutkanlık, yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Çok uzun süre karbonhidrat eksikliği durumunda ise kalp hastalıkları ve kanser görülebilir.

YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.