İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak İçin En Etkili Yöntemler

İstenmeyen tüyler ergenlikten itibaren kadınların en büyük sorunlarından birisidir. İşte istenmeyen tüylerden kurtulmak için en etkili 7 yöntem…

26.08.2021
İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak İçin En Etkili Yöntemler

İstenmeyen tüylerden kurtulma arzusu ilk olarak ergenlik döneminde başlar ve asla durmaz. Yüz, bacak, koltuk altı, bikini bölgesi veya vücudun diğer bölgelerindeki tüyler olsun, birçok kadın ve erkek bundan kurtulmak için çeşitli yolları dener.

İstenmeyen tüyleri almanın birçok farklı yolu vardır.

Epilasyon yöntemleri basit ve ucuzdan (tıraş) yüksek teknolojiye ve pahalıya (lazer epilasyon) kadar çeşitlilik gösterir. Bu epilasyon yöntemleri vücudun her bölgesine, her cilt tipine, her döneme ve en önemlisi her bütçeye uygundur.

Epilasyon Yöntemleri

Tıraş Etmek

Tıraş olmak, insanlığın bulduğu ilk yöntem diyebiliriz. Aynı zamanda bu geçici bir epilasyon yöntemidir.

Tıraş, cilt yüzeyindeki tüyleri keser. Sanılanın aksine tıraş, tüyleri kalınlaştırmaz veya koyulaştırmaz. Ayrıca tüyün daha hızlı veya daha yavaş büyümesini sağlamaz.

Daha etkili bir tıraş etkisi elde etmek için önce cildinizi nemlendirin. Tıraş kremi, vücut şampuanı veya saç kremi, tıraş makinesinin cilt üzerinde pürüzsüzce kaymasına, kesik ve tahrişlerin önlenmesine yardımcı olur.

Ağartma Yöntemi

Bu, teknik olarak bir epilasyon yöntemi değil, tüyleri daha az fark edilir hale getirme yöntemidir. Kollar, boyun ve yüz gibi vücudun ince ve fark edilir siyah kılları olan kısımları için özellikle yararlıdır.

İstenilen alana ağartıcı uygulayarak renk pigmentini ortadan kaldırabilirsiniz.

Fiziksel Epilasyon Yöntemi

Fiziksel epilasyon, yaygın ve ucuz bir tüy alma yöntemidir. Fiziksel olarak tüy çekme yöntemi, tüylerin yeniden çıkmasının daha uzun sürmesine neden olur, çünkü görünür olması için derinin yüzeyine çıkması gerekir.

Ek olarak, kıl folikülünden tekrar tekrar kıl koparmak, kıl folikülünün kıl üretmesini engelleyecek kadar hasara neden olabilir.

DİKKAT :

Vücudunuzun belirli bölgelerindeki kıl veya tüyleri çekmek için güçlü bir dürtü duyuyorsanız ve bunu yaptıktan sonra zevk, tatmin veya rahatlama hissediyorsanız, kıl yolma bağımlılığı adı verilen nadir bir obsesif-kompulsif bozukluğunuz olabilir.

Ağda

ağda
Ağda

Ağda, tek seferde çok miktarda tüy almanın etkili bir yolarından biridir. Ağda ısıtılır ve cilde tüylerin çıkış yönünde uygulanır. Ağda soğudukça kıllar ağdaya gömülür.

Ağdaya bir şerit bez uygulayın ve ardından tüyleri alırken bunların çıkış yönünün tersine doğru hızla çekin. Yanıklar oluşabileceğinden, sıcak ağda kullanırken ekstra dikkatli olun.

Genellikle ağda kalıntısı ciltte kalır ve kolayca soyulabilir, temizlenebilir. Olası yan etkiler arasında kızarıklık, ağrı, enfeksiyon, renk değişikliği, batık saç ve cilt yırtılması görülebilir.

Cımbızlama Yöntemi

Cımbızla kılları çekmek etkili bir epilasyon yöntemidir ancak uzun zaman alır. Hem kaştaki kıllar, hem de yüzdeki tüylerinizi cımbızla kolayca alabilirsiniz, ancak bu bacaklar için biraz acılı olabilir.

Tüy Dökücü Kremler

Tüy dökücü kremler, tüyleri kelimenin tam anlamıyla eritmek için sodyum hidroksit veya kalsiyum hidroksit ile karıştırılmış tiyoglikolat adı verilen bir kimyasal kullanır.

Tiyoglikolat, cilt ve kıl hücrelerini bir arada tutan kimyasal bağlar olan disülfid bağlarını kırar. Çok etkilidir, ancak kimyasal bileşimi cilt hücrelerini eriteceği için cildi aşırı derecede tahriş edebilir. Tüy dökücüyü istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye uygulayın ve 3 ila 15 dakika cilt yüzeyinde bekletin.

Tüy dökücüler çok aşındırıcı olduğundan, geniş bir alanda kullanmadan en az 48 saat önce cildinizin küçük bir yerinde denenmesi gerekir. Bu işlemden sonra hidrokortizon kremi uygulamak tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilir.

İplik Yöntemi

Bu da farklı bir epilasyon şeklidir ve en yaygın olarak kaşları şekillendirmek için kullanılır. İnce pamuk veya polyester ipliklerin bükülmesi ile yapılır. Bu işlem ile istenmeyen kıl bölgesinden geçerek kılları folikül seviyesinde çeker.

Bir seferde bir tüy çeken cımbızın aksine, iplik yöntemi daha kısa tüyleri ortadan kaldırabilir.

Lazer Epilasyon

Lazer teknolojisi epilasyonda uygulanan çok yaygın bir yöntemdir. Lazerler, çeşitli dalga boylarında, güç çıkışlarında ve darbe genişliklerinde ışık yayarak çalışır. Hasarlı tüyler yok edilir, ancak yeni tüyler çıkabilir.

Bunu normal bir tüy alma olarak değil, kalıcı epilasyon olarak düşünün. Epilasyon için kullanılan çoğu lazer melanin veya pigmenti hedefler ve bu nedenle melanin içeren yapıları yakmak üzere tasarlanmıştır.

Melanin ne kadar fazlaysa, hasar o kadar büyük olur. Lazer epilasyon en çok açık tenli ve koyu renkli tüylere sahip kişiler için uygundur. Elektroliz gibi, lazer epilasyon da büyüme aşamasındaki tüyleri daha etkili bir şekilde alabilir. Ayrıca lazer tedavisi süreklilik ister.

YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.