Hintli Kadınların Güzellik Sırları

Hintli kadınların güzellikleri çok büyüleyici değil mi? Peki bunu nasıl yapıyorlar? Sırları nedir? Sizler için hint kadınlarının güzellik sırlarını derledik.

22.12.2021
Hintli Kadınların Güzellik Sırları

1. Cildinizi su yerine gül suyuyla yıkayın

gül suyunun faydaları
Cildinizi su yerine gül suyuyla yıkayın.

Gülün içinde 14 adet etken madde vardır. Tabi bunlar bilinenler. Bir de gülün bilinmeyen özellikleri vardır. Bunlardan bazıları uyarıcı, temizleyici ve mikrop öldürücü özelliğidir. Onarıcı bakım sağlar. Gül suyu da içerisinde A, B3, C, D ve E vitaminlerini barındırır. Antioksidan özelliğe sahiptir. Bu sayede cildi yeniler.

Bildiğiniz gibi ülkemizde sularımız kireçli ve klorludur. O yüzden yüzünüzü ve hatta cildinizi mümkün olduğunca gül suyuyla yıkayın. Eğer her gün gül suyuyla yıkama şansınız yoksa gül suyunu bir spreye doldurup normal suyla yüzünüzü yıkadıktan sonra spreyleyin.

2. Sabah kahvaltıda hakiki bal yiyin

bal yemenin faydaları
Sabah kahvaltıda hakiki bal yiyin.

Balın faydaları inanılmaz derecede fazladır. Aslında sabah, öğlen, akşam bile yiyebilirsiniz. Her yemeğin yanında mutlaka bal yiyin. Ayrıca cildinizde meydana gelen ufak çizikler üzerine bal sürerek yaralarınızı çok daha çabuk iyileştirebilirsiniz.

3. Haftada bir kez elinize ve saçınıza kına sürün

kınanın cilde faydaları
Haftada bir kez elinize ve saçınıza kına sürün.

Kına, çok yoğun pigmentlerden oluşan yoğun bir renklendiricidir. Kimyasal boyalardan farkı, içindeki pigmentlerin kimyasal boyalara göre çok daha küçük olmasıdır. Kına, bildiğiniz gibi bizim kültürümüzde de oldukça yaygındır. Hatta düğün denince akla ilk kına gelir.

Hintli kadınların da ellerinde ve yüzlerinde kına olduğu dikkatinizi mutlaka çekmiştir. Bu, aslında şifa niyetine kullanılıyor.

Kınanın cilde ve saça faydalarından bazıları ise şöyle:

  • Kına, ciltteki kötü hücrelerden korunma sağlar.
  • Saç kökleri için inanılmaz faydalıdır.
  • Ayaklara sürüldüğünde kötü kokuları önler ve olumlu enerji verir. Ayak altına ve avuç içine çok az bile sürseniz faydasını göreceksiniz.

4. Saçlarınızı hindistan cevizi yağıyla tarayın

Hindistan cevizi yağını sprey kabına koyun ve tarağın üstüne azıcık sıkın. Tarağı yaklaşık yarım saat kadar yağı emmesi için bekletin ve ardından saçınızı masaj yapar gibi tarayın. İnanılmaz faydalarını göreceksiniz.

5. Aloe vera suyu tüketin

aloe vera suyunun faydaları
Aloe vera suyu tüketin.

Aloe vera “sarısabır” olarak da bilinir. Bu bitkiye kuzey ülkelerinde “doktor bitki” deniyor. Bunun birçok sebebi var. Cilt problemlerinde, kesiklerde, yaralarda vs hemen hemen her konuda bitkisel çözüm sağlıyor. Tabii ki tıbbi bir müdahale gerektiren durumlarda tüm çareyi aloe veradan beklememek lazım. Hasta olduğunuzda müracaat etmeniz gereken yer doğrudan doğruya hekimdir. Aloe vera genellikle antibakteriyel özellikleriyle küçük yaralanmalarda çok işe yarar.

Aloe verayı evinizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Sıcak iklimlerde -5 dereceye kadar dışarıda da yetişir. Üretimi son derece kolaydır.

Aloe vera suyu tüketmek cilt üzerindeki iltihapları ve yaraları tedavi eder. Ancak kullanırken dikkat etmek gerekir. Alerji yapabilir. Tıbbi aloe vera kullanmalısınız.

6. Ayda iki kez cilt bakımı yaptırın

Ayda iki kez 15 dakikalık da olsa mutlaka cilt bakımı yaptırın. Çok uzun süreler cilt bakımı yaptırarak maddi yönden kendinizi yıpratmanıza gerek yok. Ayda iki kez sadece 15 dakikalık bile yaptırsanız, bu şekilde hem maddi yönden zorlanmazsınız hem de tıpkı hintli kadınlar gibi mükemmel bir cilde sahip olursunuz. “15 dakika nasıl yetecek?” demeyin, bir peeling ve bir maske bile yeterlidir.

7. Zerdeçal tüketin

Fazla olmamak şartıyla yemeklerinizde yarım çay kaşığı zerdeçal kullanın.

8. Dans edin

Hint filmlerinde çok fazla dans edildiği dikkatinizi çekmiştir. Dans etmeyen bir insan çoğu kez dans edenlere manasız gözlerle bakabilir; ama dans ciddi bir fiziksel aktivitedir. Dansın; kas gücünün, dayanıklılığın ve çevikliğin artması, kemik metabolizmasının düzenlenmesi, vücut denge ve koordinasyonunun artması gibi inanılmaz faydaları vardır. Tüm bunlar sizin genç ve güzel görünmenizi sağlar. Profesyonel bir dansçı olmanıza gerek yok, evde kendi kendinize her gün 15 dakika dans etseniz bile faydalarını hissedeceksiniz.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.