Evlenmeden Önce Birlikte Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

Evlenmeden önce birlikte yaşamak evliliğe alışma sürecini kolaylaştırsa beraberinde mahalle baskısı getirebiliyor. Avantajlarını ve dezavantajlarını sizler için derledik…

Evlenmeden Önce Birlikte Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

Son yıllarda evlenmeden önce birlikte yaşamak giderek yaygınlaşıyor. Bu durum, eski nesiller açısından yenilik olsa da günümüzde oldukça kabul görmektedir. Ancak bunu yapmadan önce avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenmelisiniz.

Öncelikle, neden evlenmeden önce birlikte yaşamak istediğiniz düşünmelisiniz. Birbirinizi tanımak mı istiyorsunuz yoksa evlilikten kaçınıyor musunuz? Bu soruları partnerinizle konuşarak cevaplamalısınız. Belki de partneriniz ilişkinizin evlilikle sonuçlanmasını istemiyor olabilir. Eğer niyetleriniz uyumlu değilse, bu durum ileride sorun yaratabilir. Biz şimdilik hedefinizin evlilik olduğunu varsayarak birlikte yaşamanın avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim.

Evlenmeden Önce Birlikte Yaşamanın Avantajları

 1. Masrafları Azaltma
  Bu, evlenmeden önce birlikte yaşamanın belki de en önemli sebeplerinden birisidir. İki farklı ev geçindirmek, iki kira ödemek maddi olarak yıpratıcı bir durumdur. Tüm faturaları iki kez ödemektense, çiftler, birlikte yaşayarak masrafları azaltmayı düşünebilirler.
 2. Evliliğe Alışma
  Uzun süre yalnız yaşamaya alışmışsanız, evde başka birisini görmek sizin için sinir bozucu olabilir. Evlenmeden önce birlikte yaşamanın en büyük avantajlarından birisi, evlendikten sonra oluşabilecek uyum sorununu en aza indirmesidir. Flört döneminde çiftler, birbirlerine en iyi yanlarını gösterirler. Ama neye sinirlendiklerini, neye öfkelendiklerini genellikle bilemezsiniz. Birlikte yaşayarak birbirinizi daha yakından tanırsınız. Alışkanlıklarınızı, neleri sevip neleri sevmediğinizi öğrenirsiniz. Bu, mutlu bir evlilik için çok önemlidir.
 3. Güçlü İlişki Kurma
  Partnerinizle birlikte yaşadığınızda, pek çok zorluğa beraber göğüs gerersiniz. Bu durum sizin duygusal olarak daha fazla yakınlaşmanızı sağlar. Birlikte hareket ederek zorlukların üstesinden geldiğinizi gördükçe, evliliğe ve birbirinize olan inancınız artacaktır.

Evlenmeden Önce Birlikte Yaşamanın Dezavantajları

 1. Mahalle Baskısı
  Malesef günümüzde flört döneminde dahi mahalle baskısıyla karşılaşılabiliyor. Evlenmeden birlikte yaşamanız, çevrenizdeki bazı insanların veya aile bireylerinizin tepkisine neden olabilir. Yine dini sebepler de devreye girebilir. Aileleriniz birlikte yaşamanıza karşıysa, inat etmek kötü sonuçlar doğurabilir.
 2. Düzen Değişimi
  Evlilik, ciddi bir sorumluluk gerektirir. Birlikte yaşayarak evlilik provası yaparsınız. Uzun süre sorumluluk almadan yaşamaya alışkın biriyseniz, bu durum strese girmenize neden olabilir. Aynı zamanda sosyal çevrenizi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Arkadaşlarınız veya aileniz, artık onlarla eskisi kadar ilgilenmediğinizden yakınabilir.
 3. Ortak Karar Alma
  Tek başınayken karar almak basittir. Bütün yetki sizdedir. Ancak evlilikte durum böyle değildir. Herhangi bir karar alırken partnerinizle ortak hareket etmelisiniz. Onun düşünceleri sizinkiyle çelişebilir. Bu durumda ortak karar vermek zorlu bir süreç olabilir.
ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.