Estetik Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Estetik yaptırmak oldukça ciddi bir karardır. Bu kararı vermeden önce estetik türlerini, estetik cerrahinin risklerini ve ne zaman estetik yaptırmanız gerektiğini bilmelisiniz.

17.12.2021
Estetik Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Estetik yaptırmak birçok insan için bir özgüven meselesidir. Mutsuzluğa neden olan fiziksel özellikler, genetik veya diğer faktörler tarafından belirlendiği için değiştirilemiyorsa, kişi görünümünden mutsuz hissedebilir ve bunalıma girebilir.

Pek çok insan da estetik cerrahiyi hayatlarını daha çekici hale getirerek sosyal olarak iyileştirmenin bir yolu olarak görebilir. Görünümleri düzelirse iş bulma veya arkadaş edinme olasılıklarının daha yüksek olacağına inanabilirler. Bununla birlikte, estetik cerrahi düşünüyorsanız, nihai kararı vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey vardır. Bu yazıda bazılarının üzerinden geçeceğiz.

Estetik Türleri

En yaygın estetik cerrahi türleri:

  • Burun estetiği
  • Göğüs büyütme
  • Yüz gerdirme
  • Liposuction
  • Rinoplasti

Estetik olmaya karar verirseniz, ihtiyaçlarınızı en iyi neyin karşılayacağını belirleyebilmeniz için farklı estetik yöntemlerini öğrenmelisiniz.

Estetik Olmalı Mıyım?

Estetik ameliyat yaptırmanız gerekip gerekmediğine karar vermeye çalışırken, işlemi yaptırma motivasyonunuzu göz önünde bulundurmanız önemlidir. Motivasyonunuz, özgüvensizliğe veya başkalarından onay alma ihtiyacına dayanıyorsa, ameliyat olmak iyi bir fikir değildir.

Fiziksel olarak nasıl göründüğünüzü değiştirmenin yanı sıra, benlik saygısı sorunlarıyla baş etmenin ve kabul görmenin daha etkili başka yolları da vardır. Öte yandan, nedenleriniz fiziksel görünüşünüzden memnun olmamanızdan kaynaklanıyorsa, estetik olmak iyi bir seçenektir.

Ayrıca estetik yaptırmadan önce zamanlama da oldukça önemlidir. Çoğu durumda, bir kişinin hayatında aile veya kariyer değişiklikleri olurken estetik cerrahi yapılmamalıdır. Eğitiminizi tamamlama veya yeni bir işe başlama sürecindeyseniz, herhangi bir ameliyat geçirmeden önce bu büyük yaşam değişikliklerinin sonuçlanmasını beklemek en iyisidir. Bunu yapmak, hayatınızdaki diğer sorumlulukları üstlenmeye çalışırken iyileşme süreciyle uğraşmak istemediğiniz için ekstra strese girmenizi önler.

Estetik Cerrahinin Riskleri Nelerdir?

Herhangi bir tıbbi operasyonda olduğu gibi, estetik cerrahinin de bilmeniz gereken riskleri vardır. Obezite veya kalp sorunları gibi belirli tıbbi durumlarla, belirli plastik cerrahi türlerinin kontrendike olduğu bir risk olabilir. Örneğin, yüz çevresinde çok fazla gevşek cilt veya çok fazla yağ bulunan hastalarda, bazı kozmetik cerrahi prosedürlerin sonucu olarak yara izi veya cilt kıvrımları gelişme riski daha yüksek olabilir.

Ayrıca, işlem gerçekleştikten sonra oluşabilecek bazı psikolojik riskler de vardır. Bunlar, estetik cerrahinin bir sonucu olarak ortaya çıkan görünüm değişiklikleriyle ilgili endişeyi, plastik cerrahi prosedürleri yoluyla ideal benlik imajınızla fiziksel birleşme nedeniyle kimlik kaybının yarattığı depresyonu içerebilir. Ayrıca, bazı insanlar, estetik cerrahi prosedürleri geçirdikten sonra, değişen vücut bölümleriyle ilgili takıntılı düşüncelerde bir artış yaşarlar.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.