Elma Sirkesi İle Zayıflamak Mümkün Mü?

Elma sirkesi, kilo vermenize, kan şekerinizi düşürmenize ve midenizi yatıştırmanıza yardımcı olabilecek sihirli bir iksirdir. Peki elma sirkesi nasıl yapılır? Zayıflatır mı? İşte detaylar…

13.09.2021
Elma Sirkesi İle Zayıflamak Mümkün Mü?

Kilo vermekte zorlanıyorsanız bu yazı tam size göre. Bu yazımızda elma sirkesinin faydalarından ve kilo vermek için nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz. Pek çok insan elma sirkesinin kilo vermedeki faydalarını fark etmiştir ve bu kilo vermenin oldukça kolay bir yoludur. Bunun nedeni, vücudun pH seviyelerini düşürmeye yardımcı olması ve doğal bir detokslayıcı olmasıdır.

Elma Sirkesi Nedir?

Elma sirkesi, elmaları ezerek ve ardından ekşi bırakarak yapılan bir tür fermente elma suyudur. Genellikle akne, kırışıklık ve iltihaplanmayı azaltmayı içeren cilt üzerindeki güçlü etkisi ile bilinir. İnsanlar elma sirkesini tek başına veya diğer cilt bakım ürünleriyle birlikte kullanır.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

elma sirkesi nasıl yapılır
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?
  1. Elmalarınızı yıkadıktan sonra küp şeklinde doğrayın ve cam bir kavanoza yerleştirin.
  2. Üzerine elma başına 2,5 bardak olacak şekilde su ilave edin.
  3. İki yemek kaşığı bal ekleyin ve tahta kaşıkla iyice karıştırın.
  4. Kavanozu tülbentle kapatın.
  5. Güneş görmeyen bir ortamda 2 ay bekletin. İlk ay günde bir kez, ikinci ay haftada bir kez karıştırın.
  6. 2 ay sonra sirkeyi süzüp elma posalarını atabilirsiniz.
  7. Süzdüğünüz sirkeyi cam bir kavanoza alıp üzerine bir miktar bal ve tuz ekleyin ve karıştırın.
  8. Bu şekilde serin bir yerde muhafaza edin.
  9. Keskin bir koku aldığınızda sirkeniz hazır hale gelmiş demektir.

Elma Sirkesi Zayıflatır Mı?

elma sirkesi zayıflatır mı
Elma Sirkesi ile Zayıflamak

Elma sirkesi kilo vermenize yardımcı olacak doğal ve sağlıklı bir yoldur. Çünkü kilo vermenin en etkili yollarından biri kalori alımınızı azaltmaktır. Her yemekten önce su ile elma sirkesi içmenin mideyi tok hissettirerek iştahı azalttığı anlaşılmıştır, bu nedenle fazla yeme olasılığınız daha düşüktür. Bu etkiden elma sirkesindeki asetik asit sorumludur, bu nedenle sirke ne kadar fazla asetik asit içeriyorsa o kadar etkili olacaktır.

Son yıllarda elma sirkesi kilo vermek için doğal bir çare olarak kullanılmaktadır. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, her yemekten önce bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyen kişilerin kilo verdiği bulunmuştur.

Sirke yağ hücrelerini parçalayabilir ve sirkedeki asitler de glikoz emilimini yavaşlatmaya ve iştahınızı kesmeye yardımcı olabilir. Sağlıklı ve etkili bir kilo kaybı için her gün bir bardak suya bir yemek kaşığı sirke eklemeyi deneyin. Salatanıza da bir yemek kaşığı elma sirkesi de ekleyebilirsiniz.

Elma sirkesindeki bakteriler, bağırsaklarınızdaki yiyecekleri parçalamaya ve sindirime yardımcı olur. Bu da kilo vermenizi sağlar. Elma sirkesindeki bakteriler ayrıca kilo vermeye yardımcı olan kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olabilir.

Elma Sirkesinin Diğer Faydaları

Elma sirkesi yüzyıllardır sayısız rahatsızlık için tamamen doğal bir çare olarak kullanılmıştır, ancak en popüler kullanımı saç bakım ürünü olarak kullanılmasıdır. Elma sirkesi, saç ürünü kalıntılarını gidermek için harika bir doğal saç durulamadır. Ayrıca saçın pH seviyesini dengeler ve yağ üretimini azaltır, bu da onu harika bir doğal saç kremi yapar. Tamamen doğal bir saç kremi olarak elma sirkesi doğal bir kepek tedavisi olarak da kullanılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.