Eliminasyon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Eliminasyon diyeti aslında zayıflamak isteyenlerden ziyade sağlıklı yaşamak isteyenlerin uyguladığı bir diyet türüdür. Peki eliminasyon diyeti nasıl yapılır? İşte detaylar…

01.09.2021
Eliminasyon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Eliminasyon diyeti pek bilinmeyen bir diyet türüdür. Temel olarak vücudun alerjik reaksiyon gösterdiği gıdaları beslenme düzeninden çıkarmaya dayanır. Aslında eliminasyon diyeti vücudunuzu tanımanıza ve daha sağlıklı hale gelmenize olanak sağlar. Bu diyeti yapanlar kilo vermekten ziyade sağlıklı yaşamayı hedefler.

Eliminasyon Diyeti Nedir?

eliminasyon diyeti nedir
Eliminasyon Diyeti Nedir

Eliminasyon diyeti nedir sorusunun cevabı aslında kişiden kişiye göre değişmektedir. Çünkü bu diyet türü tamamen sizin vücudunuza ve gıdalara gösterdiğiniz reaksiyonlara bağlıdır.

Eliminasyon diyeti, vücudunuzun iyi tolere etmediğini düşündüğünüz yiyecekleri beslenme düzeninizden çıkarmayı içerir. Gıdalar daha sonra semptomları kontrol etmek için değiştirilir. Bu diyet programı sadece 5-6 hafta sürer ve hangi gıdaların semptomlara neden olduğunu belirlemek için hassas bağırsak, gıda intoleransı veya gıda alerjisi olan kişiler tarafından kullanılır.

Vücudunuzun tahammül edemediği yiyecekler bulursanız, gelecekte rahatsız edici semptomları önlemek için menüden çıkarabilirsiniz. Bilinen veya şüphelenilen bir gıda alerjiniz varsa, bu diyet programını denemelisiniz (Tabi ki bir doktor gözetiminde).

Gıda alerjenlerine tekrar tekrar maruz kalmak, anafilaksi adı verilen tehlikeli bir duruma yol açabilir. Bir gıda alerjisinden şüpheleniyorsanız, eliminasyon diyetine başlamadan önce doktorunuza danışın. Alerji belirtileri arasında döküntü, kaşıntı, şişme ve nefes darlığı bulunur.

ÖZET :

Bu diyet programı, vücudun iyi tolere edemediği yiyecekleri tanımlamasına ve ortadan kaldırmasına yardımcı olan kısa süreli bir diyettir.

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

eliminasyon diyeti nasıl yapılır
Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır

Bu diyet programı iki aşamada yapılır.

Eliminasyon Aşaması

Eliminasyon aşaması, vücudunuzda bazı semptomlar tetiklediğinden şüphelendiğiniz besinlerin, genellikle 2-3 hafta gibi kısa bir süre için diyetinizden çıkarılmasını içerir. Bu aşamada amaç, rahatsızlıklarınızın besinlerden mi yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığını belirlemektir. 2-3 hafta boyunca belirlediğiniz yiyecekleri diyetinizden çıkardıktan sonra semptomlarınız hala devam ediyorsa, doktora başvurun.

Tekrar Başlama Aşaması

Bu aşamada diyetinizden çıkardığınız gıdaları yavaş yavaş diyetinize geri getirdiğiniz aşamadır.

Eliminasyon diyetinde bu aşamalar dahil tüm süreç yaklaşık 5-6 hafta sürer.

ÖZET :

Bu diyet programı zayıflamaktan ziyade sağlıklı yaşamaya odaklanır.

Uygulamadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz.

YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.