Diyeti Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Zayıfladıktan sonra verilen kiloları geri almak sinir bozucu bir durumdur. Ancak bunu önlemek mümkün! İşte diyeti bıraktıktan kilo almamak için yapmanız gerekenler…

11.09.2021
Diyeti Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Diyete başlamak sağlam bir irade gerektirir. Bırakmamak ise daha zordur. Tüm bu zorlu süreçlerin üstüne, bir de verdiğiniz kiloları geri almaya başladığınızı görmek oldukça sinir bozucu bir durumdur. Diyelim ki Aralıklı Oruç Diyeti veya Ketojenik Diyet uyguladınız. İstediğiniz kiloya ulaştınız ve artık rahat etmek en doğal hakkınız. Peki, diyeti bıraktıktan sonra verdiğiniz kiloları geri almamak için ne yapmalısınız? Gelin hep birlikte bakalım.

Diyetten Sonra Verilen Kilolar Neden Geri Alınır?

diyeti bıraktıktan sonra neden kilo alırız
Diyeti Bıraktıktan Sonra Neden Kilo Alırız?

Diyetten sonra verilen kiloları geri almanın en büyük sebebi, kısa zamanda yapılan diyetlerdir. Bu tür şok diyetleri vücuttaki yağı değil, kası ve suyu eritmeye neden olur. Başlangıçta tartıdaki sayıları görünce işe yarıyor gibi görünebilir. Ama uzun vadede asla işe yaramazlar. Normal beslenme düzeninize geçtiğinizde verdiğiniz kiloları geri aldığınızı görünce motivasyonunuz kırılabilir.

Bir diğer sebep ise, istenen kiloya ulaştıktan sonra sağlıklı beslenmeyi bırakmaktır. Bunu yaptığınızda vücudunuzu eski alışkanlıklarına geri döndürmüş olursunuz. Dolayısıyla kilo almaya başlarsınız. Diyet yapmak demek yeni bir hayat tarzı kurmak demektir. Bu süreci geçici olarak değil kalıcı olarak görmelisiniz.

Diyeti Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Diyeti bıraktıktan sonra kilo almamak için yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Diyet yaparken tartıdaki rakamları düşürmeye çalışmaktan ziyade vücudunuzdaki yağı azaltmaya çalışmalısınız. Buna uygun bir diyet programı seçmelisiniz.
  • Diyetinizde her besin grubundan gıda bulundurmaya özen gösterin. Vücudumuz, yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirmek ve sağlıklı kalmak için birçok besin türüne ihtiyaç duyar. Bunun için Vegan Diyeti yapıyor olsanız bile asgari düzeyde diğer besin türlerini de diyetinize eklemelisiniz.
  • Diyet yapmayı bıraktıktan sonra bölgesel zayıflamaya odaklanın. Her gün düzenli yürüyüş yapın. Sıvı alımınıza dikkat edin. Günde en az 1,5 litre su için.
  • Diyet sonrası eski beslenme düzeninize geçtiyseniz, porsiyonlarınızı azaltın. Önceden ne tüketiyorsanız, şimdi onun yarısını tüketmeyi deneyin. Farkı besin gruplarından azar azar yemek sizi tok tutacaktır.
  • Uyumaya yakın vakitte yemek yemeyin.
  • Lifli gıdalar tüketin.
YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.