Diyete Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Diyet yapmaya karar vermek, diyet yapmaktan çok daha kolaydır. Sürekli bu kararı veririz ancak bir türlü uygulayamayız. Peki ne yapmalıyız? İşte diyete yeni başlayanlar için öneriler…

19.12.2021
Diyete Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde “bundan sonra her şey çok farklı olacak!” deyip kritik kararlar alıyoruz. Peki bunların ne kadarını uygulayabiliyoruz? Tartıdaki rakamların arttığını ve artık o çok sevdiğimiz tişörtün dar geldiğini gördünüz ve diyet yapmaya karar verdiniz. Peki diyete nasıl başlamalısınız? Bu yazımızda diyete yeni başlayanlar için öneriler vereceğiz.

Diyete Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

1. Beklentilerinizi yazın

diyette yapılması gerekenler
Diyet yapmadan önce hedeflerinizi belirleyin.

Kaç kilo vermek istiyorsunuz? Hayatınızın kalan kısmında neyin değişmesini istiyorsunuz? Neden diyete başladınız? Bu soruları kendinize sormalısınız. Daha sonra hedeflediğiniz kiloya ne kadar zamanda ulaşmak istediğinizi belirlemelisiniz.

Bir hedef belirlerken, sabırlı olmak çok önemlidir. Diyete yeni başlıyorsanız tüm beklentilerinizi bir kağıda yazın ve hedeflerinize ne kadar zamanda ulaşmak istediğinizi belirleyin.

Bazı insanların motivasyonları çok düşüktür ve hiçbir zaman başaracaklarına inanmazlar. Aslında bu bir kaçıştır. Halbuki siz de başarabilirsiniz, siz de herkes gibi kilo verebilirsiniz. Sadece sizi başka insanlardan ayıran şey, sahip olduğunuz zamandır. Kimi insan 3 ayda kilo verir, kimi ise 5 ayda. Bunun da nedeni sizin metabolizmanız, yani genetik yapınızdır.

Unutmayın, önünüzdeki tek engel sizsiniz, başka bir şey değil!

2. Fedakarlık yapmayı bilin

diyet yapmanın zorlukları
Diyet yapmak ciddi fedakarlık gerektirir.

Şunu unutmayın, her şeyin bir bedeli var. İnce olmanın, sağlıklı olmanın, fit olmanın, giydiği kıyafeti kendine yakıştırmanın da bir bedeli var. Hiçbir şey size altın tepside sunulmayacak. Diyet yaptığınızda bazen baş ağrılarınız olacak, bazen mide ağrılarınız olacak, bazen canınız bir şeyi çok isteyecek ancak yiyemeyeceksiniz. Bunların farkında olarak diyete başlayın.

Bunları yaşamak (abartılı olmadığı sürece) diyet sürecinde aslında doğru yolda olduğunuzun göstergesidir. Vücudunuzun sistemini, alışkanlıklarını değiştirmeye başladığını, yeni düzene uymaya çalıştığını gösterir. Vücut yeni bir şeyle karşılaştığında tepki verir. Bunlar her zaman kötüye işaret değildir.

3. Çevrenizdekilerin motivasyonunuzu kırmasına izin vermeyin

diyette motivasyon
Diyette motivasyon her şeydir!

Her hafta değişiminizi görüp motive olacaksınız. Ama çevrenizdeki insanlar size “yeter” diyebilir. Bunlara kanmayın. Bunlar sizi diyetten soğutan şeylerdir. Bunlar sizin motivasyonunuzu kırabilir; ancak daha da tehlikelisi aşırı özgüven verebilir. Öyle ki hedeflediğiniz duruma ulaşmadan diyeti bırakmanıza neden olabilir.

Örneğin 20 kilo vermeyi hedefliyorsunuz. 10 kilo verdikten sonra aynaya baktığınızda kendinizi çok güzel görebilirsiniz. Bu ise rehavete kapılmanıza ve diyeti bırakmanıza neden olur. Bu durumu hissettiğinizde, beklentilerinizi hatırlayın ve ilerlemeye devam edin.

Diyet yaparken motivasyonunuzun kırılması kadar aşırı özgüven de tehlikelidir.

4. Öğün atlamayın

diyette öğün atlamak
Diyet yaparken öğün atlamayın.

Diyette yapılan en büyük hata öğün atlamaktır. Mesela aralıklı oruç diyeti yapıyorsunuz ve 16/8 yöntemini uyguluyorsunuz. Bu yöntemde kahvaltı atlanır ancak öğle yemeğinde yemeniz gerekir. Eğer öğle yemeğini de atlarsanız, akşam olduğunda normal öğününüze ek olarak “zaten öğle yemeğini yemedim, o hakkımı şimdi kullanayım” diyebilirsiniz. Diyet yaparken en çok düşülen hata budur. Bu bir nevi kendinizi kandırmaktır. Akşam yenilen yemekle öğlede yenilen yemek asla aynı değildir. Öğlede yediğinizde akşama kadar büyük olasılıkla aldığınız kaloriyi tüketmiş olacaksınız. Oysa aynı kaloriyi akşam alırsanız, bu size kilo olarak geri döner.

5. Aşırıya kaçmayın, mantıklı hedefler belirleyin

Diyeti, hızlı kilo vermekten ziyade sağlıklı yaşamak için yapmaya odaklanın. 3 ay 5 ay diyet yapmak kolaydır. Yapacağınız diyet listesi uzun vadeli hedeflerinize uygun olmalı. Örneğin akşam yemeklerini artık 16’da yemeye karar verdiniz. Bunu 3 ay yapmak kolaydır ancak 1 sene bunu yapamazsınız. “Ekmeği hayatımdan tamamen çıkarttım” ya da “şeker tüketmeyeceğim” gibi yapılabilirliği çok kısa süreli olan hedefler koymayın. Bunun yerine azla doymayı öğrendiğinizde hedeflerinize daha sağlıklı ulaşabilirsiniz. Bu şekilde hem kendinizi çok sıkmamış olursunuz, hem de diyetinizi uzun süreler devam ettirebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.