Cilt Neden Sarkar? Kolajen Ne İşe Yarar?

Yaşlanmanın en kötü yanlarından birisi, ciltte yarattığı kırışıklıklardır. Peki cilt neden sarkar? Kolajen ne demektir? Ne işe yarar? Sizler için araştırdık.

27.12.2021
Cilt Neden Sarkar? Kolajen Ne İşe Yarar?

İnsan vücudu 20 yıl içerisinde büyür ve gelişir; 100 yıl içerisinde ise yaşlanır ve çöker. Normal şartlar altında insan ömrü 120 yıldır. Ancak antioksidanlar, stres, uykusuzluk, ağır egzersizler gibi çevresel faktörler yüzünden ömrümüzü çok hızlı tüketiriz. Kendinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar uzun süre yaşarsınız. Ne kadar uzun yaşayacağınızın %30’u aslında genetiğe bağlı olsa da %70’i sizin elinizdedir. Eğer vücudunuza iyi bakarsanız, uzun yaşarsınız.

Ancak ne kadar çok çabalarsak çabalayalım, yaşlanmayı engelleyemiyoruz. Yaşlanma, beraberinde ciltte kırışıklıklar ve sarkmaya neden olur. Şimdi gelin cilt neden sarkar ona bakalım.

Cilt Neden Sarkar?

cilt neden sarkar
Cilt neden sarkar?

Cilt, özellikle 20’li yaşlardan sonra kolajen yönünden zayıflar. Sigara, stres, alkol, egzoz dumanları gibi çevresel faktörler sebebiyle yüzümüzde bulunan kolajenler çok hızlı tükenmeye başlar. Vücudumuzdaki kolajen tükendiği zaman, yerçekiminin de etkisiyle cildimiz sarkar. Peki nedir bu kolajen?

Kolajen Nedir?

kolajen nedir
Kolajen nedir?

Kolajen, cildin ve bağ dokularının ana bileşenidir. Cilde esneklik ve canlılık veren yapılardır. Ayrıca damarlarımızın ve kalbimizin esnemesini sağlar. Vücudumuz, doğumdan itibaren 20’li yaşlara kadar kolajeni korur. 20’li yaşlardan sonra ise her yıl %1 oranında azalarak 40’lı yaşlara geldiğimizde vücudumuzdaki kolajenin yaklaşık %15’i kaybolur. Eklemlerimiz ağrımaya, tansiyonumuz çıkmaya, saçlarımız dökülmeye, tırnaklarımız zayıflamaya başlar. Vücudumuzun yaklaşık %70’ini oluşturan kolajen, 20’li yaşlardan itibaren yapısını kaybetmeye başlar.

Yüzümüzdeki kolajenleri tıpkı pijamalardaki lastiklere benzetebiliriz. Pijamalar yıkana kuruya yıkana kuruya zamanla lastikleri gerginliğini kaybeder ve gevşer. Cildimizdeki kolajenler de tıpkı buna benzer. Onlar da azaldığı zaman yüzümüz sarkar.

Kolajeni azaltan en büyük faktörler; uyku düzensizliği, yeme bozukluğu ve güneştir. Bunlar kolajeni çok hızlı tüketir. Güneş, damarlardaki ve organlardaki kolajene zarar vermese de özellikle derideki kolajeni tüketir. Deriniz kırış kırış olmaya başlar. Parlaklığı gider.

Kolajen Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde vücudumuzdaki kolajen seviyesini belirlemenin maalesef herhangi bir yolu bulunmamakta. Hastaneye ya da tıp merkezine giderek kolajen tetkiki yaptıramazsınız. Ancak kendi vücudunuz üzerinde çeşitli belirtiler gördüğünüzde kolajenin giderek azaldığını, daha az üretildiğini belirleyebilirsiniz.

Kolajen eksikliğinin belirtileri ise şunlardır:

 • Halsizlik, yorgunluk
 • Hareket etme zorluğu
 • Diş eti kanaması
 • Uykusuzluk
 • Vücutta morluklar
 • Deride sarkma
 • Saç dökülmesi
 • Tırnakların kolay kırılması
 • Ciltte kırışıklıklar oluşması

Kullandığınız makyaj malzemesinin cildinizde alerjik etki yapıp yapmadığından emin olmalısınız. Alerjen bir makyaj malzemesi, yüzünüzde kırışıklığa ve o bölgede kolajen tahribatına neden olur.

Kolajen Eksikliği Nasıl Giderilir?

 • Kolajen kaybını yavaşlatmak için öncelikle sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulun.
 • Stresten uzak durun.
 • Günde en az yarım saat spor yapın.
 • Kolajen takviyesi kulanın.
ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.