Bu Besinler Cildinizi Güzelleştiriyor!

Tükettiğimiz besinler, sağlığımızı olduğu gibi, cildimizi de etkiler. İşte cilde iyi gelen besinler…

26.08.2021
Bu Besinler Cildinizi Güzelleştiriyor!

Tükettiğiniz gıdalar cildinizin yumuşak, esnek ve güzel kalmasına yardımcı olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, cildinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlamalıdır.

Cilt Sağlığını Etkileyen Besinler

Gıdalardaki farklı besinler güzel, pürüzsüz ve kaliteli cilt sağlığını destekler. Yeterli beslenmeyi sağlamak için her besinin günlük değerini kullanabilirsiniz. Günlük Değer, her gün tüketilen veya aşılmayan her bir besinin önerilen miktarıdır. Paketlenmiş gıdanın üzerindeki besin değeri, gıdadaki her bir besinin içeriği hakkında size bilgi verir. Meyve ve sebze gibi etiketsiz gıdalarla ilgili beslenme bilgileri için ise yazımızı okumaya devam edin.

cilde iyi gelen besinler 2
Cilde İyi Gelen Besinler

Cildinizi sağlıklı tutmak için aşağıdaki temel besinleri tüketin:

 • Omega-3 yağ asitleri cilt kuruluğunu ve iltihabını azaltmaya yardımcı olur. Yapılan bir araştırma, yetişkin erkeklerin günde 1,6 gram, kadınların ise günde 1,1 gram almasını önermektedir.
 • Vitamin B6, Vitamin B12 ve folik asit, amino asit homosistein dengesinin korunmasında rol oynar. B6 vitamininin günlük değeri günde 1,7 mg, B12 vitamini günde 2,4 mikrogram ve folik asit günde 400 mikrogramdır. Yüksek dozda B6 vitamini ve B12 vitamini sivilceye neden olabilir.
 • C vitamini, cilt dokusunun bağ dokusu tabakasının önemli bir parçası olan kolajen üretimi için gereklidir. C vitamini de antioksidan aktiviteye katılır. Günlük C vitamini alımı günde 90 mg’dır.
 • A Vitamini cildinizi sağlıklı tutar, böylece bakteri ve diğer patojenleri vücuda girmesini önleyerek bariyer görevi görür. Günlük A vitamini alımı 900 mikrogramdır. Antioksidan ve DNA onarım özellikleri nedeniyle selenyum, cilt kanserini önlemeye yardımcı olur. Selenyumun günlük alınması gereken miktar günde 55 mikrogramdır.
 • Lutein ve Likopen gibi kırmızı, sarı, turuncu ve koyu yeşil bitki pigmentleri, cildi koruyan doğal antioksidanlar olan β-karotendir. Ulusal Kanser Enstitüsü günde 3 ila 6 mikrogram β-karoten alınmasını önermektedir.
 • Çinko, bağışıklık fonksiyonu ve yara iyileşmesi, DNA sentezi, hücre bölünmesi ve protein sentezi için gereklidir. Günlük alınması gereken miktarı ise 11 mg’dır.
 • Bir avuç çilek, ortalama 84,7 mg (günlük alımın %94’ü) C8 vitamini içerir, bu nedenle cilt altındaki bağ dokusunun güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Çilekler ayrıca folik asit (bir B vitamini), lif ve serbest radikallere maruz kalmaktan kaynaklanan cilt hasarını önlemeye yardımcı olabilecek çeşitli fitokimyasallar açısından da zengindir.
 • Portakallar, kolajen oluşumu için gerekli olan ve cildi sıkı tutan C vitamini açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Bir portakal (154 gram) yaklaşık olarak 81,9 mg C vitamini veya günlük alımın %91’ini içerir. Portakallar ayrıca normal büyüme ve hücre farklılaşması için gerekli olan az miktarda A vitamini içerir. Portakalda daha az bulunan diğer besinler beta karoten, lutein , B6 vitamini ve selenyumdur.
 • Yaban mersini, cildinizi iltihaplanmalardan ve serbest radikallerden koruyabilen çok yüksek antioksidanlar içerir. Bir fincan yaban mersini, 14,7 mg C vitamini veya günlük alımın %16’sını içerir. Bir avuç yaban mersini içinde az da olsa A vitamini, beta karoten, lutein ve B6 vitamini bulunur. Ayrıca yaban mersini doğal diyet dostudur, bir avuç taze yaban mersininde ortalama 86 kalori bulunur.
 • Havuç, A vitamini ve beta karoten açısından önemli bir gıdadır. A vitamini sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlardandır. Havuç ayrıca az miktarda çinko, C vitamini, selenyum ve B6 vitamini içerir.
 • Domates, magnezyum, az miktarda kalsiyum ve biraz K vitaminine ek olarak A vitamini (günlük alımın %8’i) ve C vitamini (günlük alımın %27’si) ve B6 vitamini (günlük alımın %8’i) açısından zengindir. Taze domatesler bu besinler açısından zengindir ve kalorileri düşüktür, ancak domates sosunun bir avantajı vardır. Pişirme, cilt için faydalı bir antioksidan olan likopen miktarını (4.630 mikrogram) konsantre hale getirecektir.

YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.