Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet düzensizliği, sinirden şişkinliğe kadar kadınların bütün metabolizmasını alt üst eden bir durumdur. Peki adet düzensizliği neden olur? Tehlikeli midir? Tedavisi nasıl yapılır? İşte detaylar…

19.12.2021
Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet düzensizliğini anlamak için öncelikle düzenli adet görmenin anlamını bilmemiz gerekiyor. Kadınlar arasında düzenli adet görmenin ne demek olduğu tam manasıyla maalesef bilinmiyor.

Normalde kadınlar her ay aynı dönemde, aynı günde adet olmayı bekliyorlar ama aslında insan fizyolojisi öyle değildir. Bir kadın eğer 24 gün ile 38 gün arasında adet oluyorsa ve adetleri 4 gün ila 8 gün sürüyorsa ve günde 3 ped değiştiriyorsa bu normal bir adet düzeni ve adet takvimidir. 24 günden önce kanamalar oluyorsa ya da adet arası dönemler 38 günden uzun sürüyorsa bu duruma adet düzensizliği diyebiliriz.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Genelde adet düzensizliğinin sebepleri üçe ayrılır.

  1. Emosyonel sebepler: Bunlara duygu durum değişiklikleri de denir. Yani stres, kaygı ve benzeri durumlardır. Yoğun fiziksel hareket (egzersiz veya spor gibi) ya da düzenli uyulması gereken programlar (diyet vs) emosyonel durumlarımızda değişikliğe yol açarak adet düzensizliğine neden olabilir.
  2. Fizyolojik sebepler: Hormonların düzensizliği de diyebiliriz. Adet günündeki hormon değerlerine bakılarak adet düzensizliğinin hormonal kaynaklı olup olmadığı anlaşılabilir.
  3. Organik sebepler: Kişide mevcut polipler, miyomlar ya da kanser öncülü hücreler gibi vücutta meydana gelen değişiklikler organik nedenler arasında sayılabilir.

Adet Düzensizliği Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle mutlaka bir adet takvimi yapmalısınız. İlk yaşanan adet düzensizliği bir hastalığın varlığına işaret etmez. Çünkü hepimizin hayatında stresli durumlar olabilir. Aynı şekilde diyet yapıyor da olabiliriz. Dolayısıyla 1-2 aylık adet düzensizlikleri normal karşılanabilir. Ancak adet düzensizliğiniz 3 ay ya da 6 ay kadar sürüyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Adet Düzensizliği Nelere Yol Açar?

Adet düzensizliğinin sonuçlarını, yaşa göre üç bölüme ayırabiliriz. 18-20 yaşlarına kadar olan genç kızlarda farklı, 18-45 yaş arası doğurgan popülasyon farklı ve 45-50 yaş arasında da menopoz öncesi dönemdeki kadınlarda farklı sonuçlar doğurur.

  • 18-20 yaş arası kadınlarda adet düzensizliği, daha çok adet olamama problemine, dolayısıyla da strese neden olur. Çünkü büyüklerinden görüp her zaman adet olacakmış gibi düşündükleri için adet olamayınca strese girerler ve dolayısıyla bu, kilo alımına, gerginliğe sebep olur. Organik olarak ise rahim içerisinde anormal hücre çoğalmalarına neden olabilir. Genç kızların belli aralıklarla adet olmaları gerekiyor.
  • 20-45 yaş arası kadınlarda ise adet düzensizliği sık kanamalara neden olur ve bu durum menopoz dönemine kadar devam eder. Sık kanamalar, ağrılı bir adet sürecine sebep olur.

Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet düzensizliği hormon eksikliğinden kaynaklanıyorsa hormon tedavisi yardımcı olabilir. Eğer hormon fazlalığı var ise o hormonu baskılayıcı ilaçlar önerilir. Hormon tedavisi yaklaşık 3-6 ay sürmektedir. Kanamalar fazla ise ultrason yöntemiyle bunun nedeni öğrenilir ve nedeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanır.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz organik sebeplerden kaynaklı adet düzensizliği yaşanıyorsa, bunların tespit edilip önlenmesi yönünde tedavi gerekir. Bu tür durumlarda medikal tedavi bir yere kadar işe yaramaktadır. Eğer medikal yöntemlerle tedavi mümkün değil ise cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

UYARI: Bu yazıda anlatılanlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir şekilde doktor tavsiyesinin yerine geçmez. Doğru bilgi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
1994 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. O tarihten bu yana diyet, beslenme ve sağlık konularında yazılar yazmakta ve editörlük yapmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.